Autostopem po Rosji

Czas wracać…

15/08/2015

Ça y est, dzisiaj ostatnia noc w Rosji. Koniec planowanej podróży. Ponad sześć miesięcy zleciało w oka mgnieniu. Jutro na stopa do granicy Rosji z Estonią, a potem prosto do Polski przez Estonię, Łotwę i Litwę – około 900 km.
Początkowo chcieliśmy przedłużyć podróż do końca roku i jechać w góry do Gruzji, zwiedzić Armenię i pojechać jeszcze raz do Turcji, jednak czujemy, że potrzebujemy odpoczynku. Ktoś by mógł powiedzieć, przecież odpoczywaliście przez ponad sześć miesięcy, więc po czym chcecie odpoczywać? Jednak podróżowanie to nie są wakacje. Podróżowanie to nieprzespane noce, to wczesne wstawanie, to spanie w różnych, często niewygodnych miejscach, złe odżywianie, ta sama koszulka noszona przez tydzień na zmianę z drugą, bo masz tylko dwie. Podróżowanie to prysznic raz na tydzień a czasami raz na dwa. To ciągłe szukanie taniego noclegu, jedzenia, transportu albo szukanie odpowiedniego miejsca do łapania stopa przez ponad godzinę, a to wszystko z ponad 15kg na plecach.

Nie ma czasu na odpoczynek, bo mnóstwo miejsc do zwiedzenia a czasu tak mało, bo co to jest miesiąc na tak olbrzymie kraje jak Chiny, Mongolia czy Rosja? Ba, miesiąc to nic nawet na malutki Nepal!

Wracamy, bo brakuje nam regularnego jedzenia, posiedzenia u siebie w domu, a nie u kogoś lub w hotelu czy namiocie. Wracamy, bo nasze ciała dają się we znaki : kolana, plecy, stopy. Wracamy, bo tęsknimy i potrzebujemy nabrać nowej energii. Mimo tego, że wiedzieliśmy, że łatwo nie będzie, pojechaliśmy w przepiękną podróż, aby zobaczyć 1% miejsc do zwiedzenia na świecie. Nie żałuję, wręcz przeciwnie, trzeba zebrać energie, przecież jest jeszcze tyle miejsc do zobaczenia, a ja już mam nawet listę krajów do zwiedzenia w pierwszej kolejności :-).

Podróżowanie nie jest łatwe, ale jest tak wartościowe… miejsca, spotkani ludzie, ich historie, tego nikt nie może nam zabrać.

Podróż prawie zakończona, no, może nie całkiem, do domu jeszcze 1600 km, a dla Filou prawie 3000 km :-).

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *