indyjskie thali

Takie różne o Indiach, może przydatne

Jak Hindusi piją wodę?

Hinduski sposób na picie wody - Indie
Hinduski sposób na picie wody

Oglądamy się i widzimy, że osoby pijące z butelki nie dotykają butelki ustami. Pewnie ktoś jest chory i nie chce zarazić drugiej osoby? Nie, oni uważają niehigieniczne dotykanie butelki ustami, w dodatku, butelki są brudne tłumaczy mi ktoś łamanym angielskim. Chyba o to chodziło, ktoś inny mówi, że w szkołach mają tylko jeden kubek do wody więc nie dotykają żeby nie pić z jednego kubka.

Dzieci jak górnicy

Dziecko z pomalowanymi oczami - Indie
Dziecko z pomalowanymi oczami

Czy to niemowlę ma takie czarne oprawy oczne czy jest pomalowane, pytam sama siebie. Po chwili odpowiadam sobie, że musi takie mieć, bo kto by malował dziecku oczy? Jednak są one pomalowane w około, żeby uchronić dzieci od zła. Niektóre dzieci mają czarne kropki na czole.

Rude włosy i broda, czy to jakaś tradycja?

Idę sobie ulicą i mijam pana z pomarańczowymi włosami, nie, nie rudymi, pomarańczowymi jak marcheweczka. To musi być jakaś tradycja i coś oznaczać mówię do siebie. Mijam kolejnego, a potem innego, niektórzy mają pomarańczowe brody. Pewnie należą do jakiejś grupy społecznej. Jednak odpowiedź jest całkowicie inna. Bardzo prosta i przyziemna. Panowie chcą być po prostu piękni i farbują sobie henną siwiejące włosy, a że ich henna daje pomarańczowy kolor, farbują się na pomarańczowo. Ja tam osobiście już wolę te siwe :)

Jak powiedzieć „ok” po indyjsku

Hmm jak to wytłumaczyć, już w Turcji i Iranie spotkałam się z dziwną mimiką i inną gestykulacją. Myślałam, że kiwanie głową, aby powiedzieć „tak” istnieje tylko w Bułgarii, że to tylko Bułgarzy są odmienni. Ale jednak nie, Turcja, Iran i Indie mają swoje własne sposoby na powiedzenia tak… w Indiach, aby powiedzieć „ok”, „dobrze”, „tak”, kiwa się głową w prawo i lewo, ale trochę jak łódka, co kompletnie nie jest zrozumiałe przy pierwszych próbach konwersacji.

Jaszczurki w domach czy to normalne?

U naszego couchsurfera widzę chodzącą po ścianie jaszczurkę! Zszokowana pokazuję ja Filou i spostrzegam się, że nikt poza mną nie zwraca na nią uwagi. Może to tylko zabawka, a ja myślę, że to prawdziwa??
Nie, to prawdziwa, ale to kompletnie normalna rzecz. Podobno jaszczurki zjadają owady więc są mile w domach widziane.

Herbata jak kawa? Czy to na pewno herbata?

Co oni mi tu przynieśli? Zamawiałam herbatę, a oni dają mi kawę w dodatku nie ma cukru! Przecież ja nie piję kawy!!! Okazuje się jednak, że to indyjski masala cay, czyli herbata z mlekiem, przyprawami i cukrem gotowana z tym wszystkim w garnku.

Kiedyś Hindusi pili tylko czarną herbatę, ale wraz z przyjazdem Anglików utworzyła się tradycja picia herbaty z mlekiem, co do przypraw to pewnie dorzucili je od siebie :)

Jak jeść?

indyjskie thali
Indyjskie thali, które je się jedną ręką

Żeby nie wyjść w Indiach na niekulturalnych, powinno się jeść jedną ręka, koniecznie prawą! Lewa uchodzi za nieczystą. Je się oczywiście bez sztućców. Wydaje się proste? To spróbujcie tak jeść w domu ryż z sosem :p

Do czego służy próg zwalniający?

Jeżeli myślicie, że próg zwalniający służy do zwalniania pojazdu, to się grubo mylicie, może w Europie tak jest. W Indiach, próg zwalniający jest po to, żeby przez niego przejechać jak najszybciej, aby pasażerowie pojazdu podskoczyli jak najwyżej się da! Tak, tak jak w wesołym miasteczku.

Homoseksulaność czy różnica kulturowa?

Naszą uwagę zwróciło zachowanie chłopców i mężczyzn hinduskich. Są oni bowiem bardzo dotykowi w porównaniu z krajami zachodnimi. Trzymanie się za ręce, przytulanie, głaskanie po włosach należy do porządku codziennego. Początkowo myśleliśmy, że wielu tu homoseksualistów, aczkolwiek ludzie nam tlumaczą, że to jedynie przyjaźń, i że w Indiach takie zachowanie jest kompletnie normalne. Być może, wytłumaczeniem jest mała liczba kobiet w tym kraju?

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *