Pieniądze w podróży

Pieniądze w podróży – odpowiedzi na gnębiące często pytania

Kiedy wyjeżdżamy w podróż, często zadajemy sobie pytania gdzie schować pieniądze? lepiej wziąć gotówkę czy kartę płatniczą lub kredytową? czy lepiej jest wymienić pieniądze na obcą walutę w Polsce czy za granicą? Co zrobić, żeby uniknąć zablokowania naszej karty przez bank? Są to bardzo ważne pytania, na które koniecznie musimy znać odpowiedź,  bo przecież nie chcielibyśmy się odnaleźć w sytuacji, gdzie zostaniemy bez grosza przy duszy. Na te i inne pytania odpowiem w tym artykule.

Czy w podróż lepiej wziąć gotówkę czy kartę bankomatową?

Kiedy wyjeżdżamy poza granice naszego kraju, stawia się pytanie co lepiej mieć ze sobą gotówkę czy kartę? Jeżeli jedziemy na tydzień lub dwa, można zabrać ze sobą gotówkę, jeżeli nie mamy karty, którą byśmy mogli płacić za granicą. Natomiast jeżeli jedziemy na kilka miesięcy, bardzo ryzykowne byłoby wzięcie w gotówce wszystkich naszych oszczędności. Radzę zabrać jedno i drugie.

Jaką trzeba mieć kartę bankomatową wyjeżdżając za granicę?

Nie wszystkimi kartami można płacić za granicą. Karta koniecznie musi mieć wypukłe cyferki. Taką kartę trzeba uprzednio zamówić i aktywować w swoim banku i zapytać doradcę, czy aby na pewno dana karta bankomatowa jest tolerowana za granicą.

Aby nie mieć problemów, należy mieć kartę VISA lub MasterCard. Te dwa typy kart są akceptowane w zasadzie we wszystkich krajach, w których można płacić kartą lub wybierać gotówkę z bankomatu. Jeżeli ktoś posiada na przykład American Express, będzie miał bardzo duże trudności ze znalezieniem bankomatu.

Na wszelki wypadek, polecam zaopatrzyć się w obie karty i dwa różne banki.

W jakim banku założyć konto?

Oferty banków zmieniają się bardzo szybko, więc przed wyjazdem warto porównać ceny. Co nas interesuje wyjeżdżając na kilkutygodniową lub miesięczną podróż, to:

– czy bank dostarcza kartę VISA lub MasterCard z wypukłymi cyferkami?

– jaka opłata pobierana jest za posiadanie karty?

– czy za wybór pieniędzy z bankomatu pobierany jest procent od wybranej kwoty czy opłata stała? Czy opłaty zmieniają się w zależności od krajów? Trzeba zapytać jak wysoki jest procent lub opłata stała? Jest to bardzo ważne, ponieważ, jeżeli bank pobiera od nas za każdą transakcję jakiś procent, to stracimy dużo pieniędzy, natomiast jeżeli opłata jest stała i nieduża, to możemy wybrać w danym kraju większą gotówkę, aby bank nie pobierał od nas już żadnej opłaty, wtedy będziemy na tym mniej stratni. W 2015 roku, AliorBank miał bardzo korzystny kurs, pobierał 1$ za wybór z bankomatu, a mój drugi bank 3%. Wybierając pieniądze z 3% oprocentowaniem straciłam około 400zł. Tak więc bardzo uczulam na ten „szczegół”.

– według jakiego kursu bank dokonuje przewalutowania?

Wyjeżdżając lepiej mieć złotówki, dolary czy euro?

Wszystko zależy do jakich krajów się wybieramy. Trzeba pamiętać, że nie we wszystkich krajach można wymienić złotówki. Żeby uniknąć problemów, warto mieć walutę bardziej uniwersalną, taką jak euro czy dolary. Jednak wyjeżdżając na wschód, dolary są bardziej pożądane niż euro i często kurs jest korzystniejszy, jednak jak ktoś zarabia w euro, może wziąć euro, żeby nie tracić na wymianie na dolary. W niektórych krajach, dolary są tak ważne, że można, czasami trzeba, nimi płacić mimo tego, że dolar nie jest walutą oficjalną. Radzę jednak unikać płacenia dolarami, bo zazwyczaj będziemy na tym stratni.

UWAGA!!! Euro, a w szczególności dolary muszą być w bardzo dobrym stanie, w przeciwieństwie do obcych walut, dolary są bardzo cenione i niemalże czczone, tak więc jeżeli  ktoś nam da pogięty lub porwany banknot, trzeba sprawdzić i od razu poprosić o wymianę na inny. W przeciwnym razie, nikt w obcym kraju nam takiego dolara nie przyjmie.

Czy pieniądze lepiej wymienić w Polsce, za granicą, a może wybrać gotówkę z zagranicznego bankomatu?

To pytanie, podobnie jak poprzednie, zależy do jakich krajów jedziemy. Najczęściej, kurs w kantorach jest korzystniejszy w kraju docelowym, oczywiście trzeba unikać wymiany walut na lotniskach i dworcach. Najlepiej jest się oddalić od miejs turystycznych, żeby było naprawdę tanio. Jednak, trzeba się zastanowić, czy wymiana na obcą walutę będzie możliwa ze złotówek, jeżeli tak to wymienić na miejscu, jeżeli nie, to wybrać z bankomatu, jeżeli nasz bank nie pobiera zbyt dużej opłaty.

Najpewniej jest wymienić część pieniędzy w Polsce, chociaż na początek naszego pobytu w danym kraju i zabrać trochę złotówek/dolarów lub euro i kartę bankomatową.

UWAGA!!! W Iranie na przykład trzeba mieć gotówkę. Zagraniczne karty bankomatowe nie działają. Tak więc trzeba mieć już dolary przed wjazdem do kraju, aby móc następnie wymienić na irańską walutę.

Gdzie przechowywać pieniądze?

Wyjeżdżając w dłuższą podróż, radzę założyć sobie konta w dwóch różnych bankach i mieć dwie różne karty bankomatowe. Część oszczędności mieć na jednym koncie, a część na drugim. Obie karty nie powinno się przechowywać w tym samym miejscu. Najlepiej posługiwać się jedną kartą, a drugą mieć w razie czego. Lub do momentu wyczerpania się pieniędzy na jednym z kont 🙂

To samo dotyczy gotówki. Nieważne czy mamy jej dużo czy mało, nie powinniśmy jej nosić w tym samym miejscu. Dobrze, jest mieć portfel do użytku codziennego, gdzie mamy minimum pieniędzy, tak, żeby nie było wiadomo, że mamy gdzieś więcej.

Jeżeli mamy możliwość to zostawić część gotówki i jedną z kart w hotelu lub w domu, jeżeli nocujemy u zaufanej osoby. Dobrze też jest mieć taką saszetkę na szyję, gdzie możemy schować pod ubraniem nasz dobytek. Część gotówki można też włożyć do skarpetki w bucie. Jeżeli macie też jakieś super kryjówki w plecaku, to nie zawahajcie się użyć, ale nigdy nie zostawiać całości w plecaku, bo w razie kradzieży, stracimy wszystko. Jeżeli podróżujemy z kimś, to dobrze jest się podzielić pieniędzmi, aby cała kwota nie była tylko przy jednej osobie.

Co zrobić, aby uniknąć blokady konta / karty przez nasz bank?

Przede wszystkim, dobrze jest uprzedzić bank, że się będzie korzystało z karty za granicą. Można podać kraje i okres na jaki się wyjeżdża.

Dobrze też jest upoważnić kogoś bliskiego w Polsce do naszego konta, aby mógł w razie problemu interweniować w naszym imieniu.

Często kiedy chcemy zrobić jakąs transakcję wymagany jest kod autoryzacyjny wysłany smsem. Tutaj trzeb się dobrze zastanowić jaki numer podać:

  • Trzeba być pewnym, że nasz telefon będzie działał za granicą
  • Trzeba być pewnym, że go się nie zgubi, czego nie można być pewnym (wiem z doświadczenia :-))
  • Podać numer kogoś bliskiego w Polsce, aby mógł dostawać smsy, ale trzeba mieć możliwość kontaktu z tą osobą.

Dlatego właśnie dobrze jest mieć dwa różne konta i dwie karty, aby móc podać raz nasz numer, a raz kogoś kto zostaje w Polsce.

Obce bankomaty lubią też połykać naszą kartę w dniu wygaśnięcia wizy (wiem z autopsji :-)), więc trzeba być przygotowanym na każdą ewentualność. Nigdy nie można liczyć na tylko jedyną opcję.

Jeżeli macie jakieś jeszcze pytania, to piszcie, może znam odpowiedź :-).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *