Powrót do przeszłości czyli kalendarz perski

Kto z nas nie marzył kiedyś o powrocie do przeszłości tak jak w filmie Roberta Zemeckisa “Powrót do przyszłości”?Otóż w Iranie wszystko jest możliwe. Jesteśmy w XIV wieku! Jest tutaj rok 1393. A za 20 dni będzie obchodzone Nouruz czyli nowy rok perski (21 marca).

W Iranie obowiązuje kalendarz irański. Początkiem tego kalendarza, podobnie jak w innych krajach muzułmańskich, jest ucieczka Mahometa z Mekki do Medyny z tą że różnicą, że jest to kalendarz słoneczny (tak jak kalendarz gregoriański) a nie księżycowy.

Rok perski, podobnie jak nasz, trwa 365 dni i składa się z 12 miesięcy. Pierwsze 6 miesięcy składają się z 31 dni, a kolejne z 30 i ostatni miesiąc ma 29 dni. Początek roku, zwany jest Nouruz (Nowruz) i przypada na 21 marca kalendarza gregoriańskiego. Dokładny moment nowego roku zmienia się, co roku, nie tak jak u nas, że czekamy na godzinę 00:00. Moment zależy od odpowiedniego układu słońca, niestety nikt nie potrafił mi wytłumaczyć, jaki to moment.

Na nowy rok perski Irańczycy spotykają się ze znajomymi lub rodziną, a w szkołach obowiązują dwu – tygodniowe wakacje szkolne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *